Spelschema World Cup 2016
Den 13:e till den 16:e oktober är det dags för World Cup, som spelas i Sandviken. De åtta svenska kvartsfinallagen spelar tillsammans med de bästa fyra ryska lagen, finska och norska mästarna, samt ytterligare ett lag från Sverige och ett från Finland.
Grupperna delas in följande:
Grupp A
Västerås SK
Dynamo Moskva
Edsbyns IF
Broberg/Söderhamn
Grupp B
Hammarby IF
Sandvikens AIK
Botnia
Bajkal Energy
Grupp C
Villa Lidköping
Neftyanik
IFK Vänersborg
Stabeak
Grupp D
Jenisej
Bollnäs GIF
Vetlanda BK
Akilles
**
Torsdag 13 oktober **
Kl 11:00 Broberg/Söderhamn - Västerås SK 3-6
Kl 12:45 Bajkal Energy - Botnia 12-2
Kl 14:15 Neftyanik - Stabeak 14-0
Kl 15:45 Jenisej - Vetlanda BK 5-2
Kl 17:30 Villa Lidköping - IFK Vänersborg 3-2
Kl 19:00 Öppningsceremoni
Kl 19:30 Sandvikens AIK - Hammarby IF 5-2
Kl 21:00 Bollnäs GIF - Akilles 4-2
Kl 22:30 Dynamo Moskva - Edsbyns IF 2-6
**Fredag 14 oktober
**Kl 09:30 *Jenisej* - Akilles 11-2
Kl 11:00 Bollnäs GIF - Vetlanda BK 2-3
Kl 12:45 IFK Vänersborg - Stabeak 8-3
Kl 14:15 Edsbyns IF - Broberg/Söderhamn 1-2
Kl 15:45 Hammarby IF - Botnia 4-1
Kl 17:30 Villa Lidköping - Neftyanik 5-4
Kl 19:00 Bajkal Energy - Sandvikens AIK 1-5
Kl 20:30 Bollnäs GIF - Jenisej 3-5
Kl 22:15 Västerås SK - Dynamo Moskva 4-2
Kl 23:45 Vetlanda BK - Akilles 11-2
**Lördag 15 oktober
**
Kl 08:00 Hammarby IF - Bajkal Energy 5-1
Kl 09:30 Botnia - Sandvikens AIK 0-15
Kl 11:00 Västerås SK - Edsbyns IF 6-1
Kl 12:45 Broberg/Söderhamn - Dynamo Moskva 5-1
Kl 14:15 Stabeak - Villa Lidköping 0-8
Kl 15:45 Neftyanik - IFK Vänersborg 7-1
**Kvartsfinaler
**
Kl 19:00 Kvartsfinal 1: Västerås SK - Hammarby IF 4-3
Kl 20:35 Kvartsfinal 2: Sandvikens AIK/BK - Broberg/Söderhamn 4-3
Kl 22:10 Kvartsfinal 3: Villa Lidköping BK - Vetlanda BK 5-1
Kl 23:45 Kvartsfinal 4: Jenisej - Neftyanik 1-5
Söndag 16 oktober
**Semifinaler
**
Kl 10:00 Semifinal 1: Västerås SK - Sandvikens AIK/BK 6-3
Kl 11:30 Semifinal 2: Villa Lidköping BK - Neftyanik 6-3
**Final
**
Kl 16:00 Västerås SK - Villa Lidköping BK 4-1
Broberg/Söderhamn - Västerås SK 3-6
Bajkal Energy - Botnia 12-2
Neftyanik - Stabeak 14-0
Jenisej - Vetlanda BK 5-2
Villa Lidköping - IFK Vänersborg 3-2
Sandvikens AIK - Hammarby IF 5-2
Bollnäs GIF - Akilles 4-2
Dynamo Moskva - Edsbyns IF 2-6
Dag två
Jenisej - Akilles 11-2
Bollnäs GIF - Vetlanda BK 2-3
IFK Vänersborg - Stabeak 8-3
Edsbyns IF - Broberg/Söderhamn 1-2
Hammarby IF - Botnia 4-1
Villa Lidköping - Neftyanik 5-4
Bajkal Energy - Sandvikens AIK 1-5
Bollnäs GIF - Jenisej 3-5
Västerås SK - Dynamo Moskva 4-2
Vetlanda BK - Akilles 11-2
Det kan inte vara roligt att vara målvakt i Akilles.
#19
Antagligen inte. Eller så tycker han det är roligt för han får att göra.
Hammarby IF - Bajkal Energy 5-1
Botnia - Sandvikens AIK 0-15
Västerås SK - Edsbyns IF 6-1
Broberg/Söderhamn - Dynamo Moskva 5-1
Stabeak - Villa Lidköping 0-8
Neftyanik - IFK Vänersborg 7-1
Västerås SK - Hammarby IF 4-3
Sandvikens AIK/BK - Broberg/Söderhamn 4-3
Villa Lidköping BK - Vetlanda BK 5-1
Jenisej - Neftyanik 1-5
Västerås SK - Sandvikens AIK/BK 6-3
Villa Lidköping BK - Neftyanik 6-3
Västerås SK - Villa Lidköping BK 4-1